clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Toronto FC sends four youth sides to tournaments in Texas

New, 5 comments

The first team may be off, but fret not, there will be plenty of TFC action to keep an eye on this weekend

Toronto FC Academy prematch huddle
Four TFC sides will represent the club against MLS and international opposition in Texas over the coming week
Adam Krueger

Toronto FC will have four teams in Dallas for a pair of competitions beginning this weekend.

Two sides will be playing in the 2018 Dallas Cup, which kicks off on March 25: Toronto FC III (U-19) in the Gordon Jago Super Group and Toronto FC Academy U-16 (2002) in Bracket G of their age group. Another two will represent the club in the 2018 Generation Adidas Cup, beginning on March 22 — Toronto FC Academy U-17 (2001) in Group A of the Champions Division and Toronto FC Academy U-12 (2006) in a seven-a-side tournament.

The birth year notations are a little imprecise as it is not unusual for players to play up a year or two at TFC.

On the coaching front, Danny Dichio will lead TFC III, Benoit Cheyrou the U-17 side, Gianni Cimini the U-16s, and Jonathon Mondino and Michael Stefano the U-12s. Luciano Lombardi will be the goalkeeper coach for all four sides in Dallas.

TFC III will open against Japanese side Higashi Fukuoka FC on Sunday (March 25 at 2:30 p.m.) before facing Manchester United on Monday (March 26 at 3 p.m.), their final group match against familiar Mexican foes Tigres UANL is scheduled for Wednesday (March 28, time TBD).

Toronto FC III Dallas Cup Roster

Last Name First
Last Name First
ABDI Zak
CAMPBELL Dante
CASTILLO Chris
CATALANO Gianluca
DADA-LUKE Kunle
DUNN Julian
FARIA Jordan
GORGEES Afram
HAMILTON Malyk
HUNDAL Shaan
KIBATO Kembo
MANDEKIC Marko
MOREIRA Josh
OKELLO Noble
PETRASSO Luca
ROMEO Rocco
SGARBOSSA Sebastian
SHAFFELBURG Jacob
SINGH Luke
TRENCH Kaeson
YEATES Steffen

Toronto are sending a talented group, drawing age-eligible players from TFC II, including Shaan Hundal, Julian Dunn, Noble Okello, Rocco Romeo, Dante Campbell, Luca Petrasso and Malyk Hamilton, though Greg Vanney alluded that with II set to play the Charlotte Independence on Saturday night, some of that group may be joining up with the rest in Dallas later.

Also in the Dallas Cup, TFC Academy U-16 will open against Kansas-based Southampton Pro Academy on Sunday (March 25 at 12:30 p.m.) and will then face Californian side CZ Elite on Monday (March 26 at 1 p.m.). They close the group stage on Wednesday against Mexican opposition Regios FC (March 28 at 5 p.m.).

Toronto FC Academy U-16 Dallas Cup Roster

Last Name First
Last Name First
ACCETTOLA Julian
ADENUGA Ife
ALTOBELLI Julian
CASTILLO Nicholas
CLAMP Denilson
FAZZALARI Ryan
FRANKLIN Kobe
FRANS Nathan
GAJADHAR Jason
GOULBOURNE Rohan
GREENIDGE-DUNCAN Nakye
HAMARAS Eleias
HENRY Malik
LAWRENCE Jahari
MANNING Will
NUZZO Sebastian
OGUNNOTE Ola
PARIS Sidney
SOLOMON Josh
THOMPSON Kosi
VACCARO Giancarlo
WROBEL Matthew

In the Generation adidas Cup, TFC Academy U-17 will open their group with a match against Eintract Frankfurt of Germany on Friday (March 23 at 3:30 p.m.) and then face fellow MLS side D.C. United on Sunday (March 25 at 5:45 p.m.), before closing against River Plate of Argentina on Tuesday (March 27 at 7:15 p.m.) – early word is this match will be streamed (further details to follow).

Toronto FC Academy U-17 GA Cup Roster

Last Name First
Last Name First
ANTONOGLOU Themi
ARECO Lucas
BORUTSKIE Brayden
CARLINI Antonio
CHRISTOFFERSEN Nick
CORBEANU Theo
DE ROSARIO Osaze
ESSOUSSI Mehdi
GEORGE Javier
HALLEY Ijah
KING Spencer
KRAKOWIAK-CASTRO Alex
LE Elijah
MAZZAFERRO Sal
NELSON Jayden
PABLA Jaytin
PHILLIPS Tysen
PRISO Ralph
ROBINSON Ryan
RUSSELL-ROWE Jacen

Also at the GA Cup, TFC Academy U-12 will face NYCFC and LAFC on Thursday (March 29 at 10:40 a.m. and 1:20 p.m., respectively) and then square off against the Colorado Rapids and the Portland Timbers on Friday (March 30 at 12 p.m. and 2:40 p.m., respectively).

Toronto FC Academy U-12 GA Cup Roster

Last Name First
Last Name First
BIONDICH Philip
CARUSO Massimo
CIMINI Andrea
CIPRESSI Anthony
CROCCO Michael
DE BLASIS Noah
DOSMATOV Dony
DUMITRU Andrei
LONDONO-ZAPATA Tyler
PUSZTAHEGYI Tristian
STEFANOVIC Lazar
VANNEY Dylan